Katastrofalni požari u Los Angelesu: Što ih uzrokuje i kako ih spriječiti?
Početak 2025. godine donosi još jedan ciklus klimatskih ekstrema. U tijeku je veliki požar u Los Angelesu, koji je prisilio vlasti na hitnu evakuaciju više od 30.000 ljudi. Ovaj katastrofalni požar, koji hara luksuznim naseljem Pacific Palisades, postavlja važna pitanja o stanju klime i okoliša u saveznoj državi Kaliforniji.
Klimatske promjene i sušni uvjeti
Posljednjih godina Kalifornija bilježi sve razornije suše i požare. Unatoč mediteranskoj klimi, globalno zatopljenje dodatno zagrijava zime, pa siječanjske temperature nerijetko dosežu i do 20 stupnjeva Celzija.
Uz visoke temperature, problem dodatno pogoršavaju sve rjeđe padaline i nepravilna potrošnja vodnih resursa. Nedostatak vlage isušuje tlo i vegetaciju, stvarajući idealne uvjete za izbijanje i brzo širenje požara, osobito uz snažne Santa Ana vjetrove.
Iscrpljivanje rijeke Kolorado
Jedan od ključnih ekoloških problema Kalifornije je pretjerano crpljenje vode iz rijeke Kolorado. Ova rijeka osigurava pitku vodu i navodnjavanje za jugozapad SAD-a, ali dugotrajne suše i povećana potrošnja doveli su do alarmantnog smanjenja razine vode u rezervoarima Mead i Powell.
Zbog rastuće nestašice vode, sedam saveznih država dogovorilo je smanjenje potrošnje za 13% do 2026. godine. No, Kalifornija se i dalje suočava s velikim izazovima u osiguravanju održive opskrbe vodom.
Vatrogasne intervencije i evakuacije
Dana 8. siječnja 2025., u Pacific Palisadesu izbio je šumski požar, zbog čega je evakuirano više od 30.000 stanovnika. Vatrogasci se bore s vatrenom stihijom u teškim uvjetima, dok vjetrovi Santa Ana dodatno šire požar.
Iako su požari češći tijekom ljeta i jeseni, suhi zimski uvjeti i nedostatak padalina omogućuju izbijanje požara i u hladnijim mjesecima. Stručnjaci upozoravaju da je nedostatak oborina u posljednjih nekoliko godina značajno povećao rizik od požara u cijeloj Kaliforniji.
Održivo upravljanje vodnim resursima
Kalifornijska poljoprivreda troši oko 40% ukupne vode u državi. Navodnjavanje monokulturnih usjeva dodatno iscrpljuje vodne resurse, a urbana područja također zahtijevaju velike količine vode za stambene, komercijalne i industrijske potrebe.
U posljednjem desetljeću, država je poduzela mjere za povećanje recikliranja vode. Postavljeno je više od 1.500 postrojenja za reciklažu, a do 2040. godine planira se povećanje reciklirane vode na 2,2 bilijuna litara godišnje. Cilj je smanjiti ovisnost o uvoznim vodnim izvorima i zaštititi ključne ekosustave.
Očuvanje rijeke Kolorado i borba protiv dezertifikacije
Rijeka Kolorado ne samo da opskrbljuje ljude vodom, već održava ekosustave i staništa divljih životinja. Smanjenje vodostaja ugrožava biljni i životinjski svijet, dok dezertifikacija dodatno povećava rizik od šumskih požara.
Kalifornija ulaže u modernizaciju infrastrukture, obnovu podzemnih spremnika i zaštitu šuma kako bi povećala otpornost na klimatske promjene. Smanjenje potrošnje vode i poboljšanje upravljanja resursima ključni su koraci u borbi protiv budućih požara i suša.
Požari u Kaliforniji postaju sve češći i razorniji, a neodgovorno korištenje vodnih resursa dodatno pogoršava situaciju. Očuvanje rijeke Kolorado, reciklaža vode i održivo upravljanje poljoprivredom ključni su za zaštitu okoliša i smanjenje budućih rizika od katastrofalnih požara.
Dok se vatrogasci bore s vatrenom stihijom, stručnjaci upozoravaju da bez hitnih mjera, ovakvi ekstremni događaji postaju nova stvarnost Kalifornije.
Izvor: Zelena Hrvatska