Nikolina Brnjac – Ministrica turizma i sporta: Fokus na održivom razvoju i cjelogodišnjem turizmu
Prošla je godina s 14,6 milijardi eura srušila sve financijske rekorde, prihodi od stranih turista veći su za 1,49 milijardi nego 2022. Koliko nam je važan ravnomjeran razvoj, govori i podatak da od 131 milijun eura za projekte lječilišnog turizma kontinentu ide čak 105 milijuna.
Turistički rekordi i investicije
U Hrvatskoj je do sada ostvareno deset posto više dolazaka i osam posto više noćenja u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, u kojoj smo imali rekordnu predsezonu. Popunjenost hotela je izvrsna, za 12 posto bolja u odnosu na isto razdoblje prošle godine, što je ujedno i izvrstan uvod u mjesece pred nama, a na tragu cjelogodišnjeg turizma.
Prema podacima Hrvatske narodne banke, hrvatski turizam je 2023. godine srušio rekorde iz 2022. godine, koja je financijski premašila 2019. Tako su prihodi od stranih turista za prošlu godinu iznosili 14,6 milijardi eura, što predstavlja rast od 11,4 posto u odnosu na isto razdoblje 2022. godine, odnosno prihodovano je 1,49 milijardi više. Ovom prigodom zahvaljujem još jednom svim djelatnicima u turističkom sektoru na trudu i angažiranosti te čestitam na odličnim rezultatima koji su ostvareni. Ova će godina ostati zapamćena i po projektima započetima s 289 milijuna eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za koje je konkuriralo čak petstotinjak projekta.
Investicije za održivi turizam
Rekordnim ulaganjima i po prvi put osiguranim velikim iznosima bespovratnih sredstava za javnu i privatnu turističku infrastrukturu pridonijet ćemo zelenoj i digitalnoj tranziciji, ali i ubrzati razvoj turizma na kontinentu, osobito zdravstvenog i aktivnog. Posebno me veseli što će ova ulaganja pridonijeti i kvaliteti života naših sugrađana, kao i boljim uvjetima rada za djelatnike u specijalnim bolnicama kojima je namijenjen najveći dio sredstava.
U projekte lječilišnog turizma od raspoloživih 131 milijun eura ova Vlada je 105 milijuna eura dodijelila projektima koji se nalaze na kontinentu. To je čak 80 posto ukupne alokacije i čvrst dokaz koliko nam je važan ravnomjeran razvoj svih dijelova Hrvatske.
Regulacija turističkog sektora
Donesena je prva uredba od ukupno pet akata, koji će operacionalizirati Zakon o turizmu, jesu li lokalne vlasti spremne povući prve poteze da obuzdaju apartmanizaciju i započnu eru održivijeg turizma?
Donijeli smo Uredbu o poticanju ulaganja u sektoru turizma, koja predstavlja sektorski program potpora velikim, mikro, malim i srednjim poduzećima, a po prvi puta uključuje i nautiku.
Pred nama je još donošenje pravilnika koji će omogućiti korištenje svih alata koji su Zakonom dani gradovima, općinama i županijama za razvoj održivog turizma. Osobito me veseli što su neki gradonačelnici, i to baš iz najrazvijenijih destinacija, poput Dubrovnika, već počeli promišljati i provoditi aktivnosti kojima usmjeravaju razvoj turizma te će biti spremni za donošenje planova upravljanja i provedbu svih zakonskih rješenja koja omogućuju održiv turizam u budućnosti.
S druge strane, važno je istaknuti da u sljedećem koraku i kroz zakonske odredbe planiramo razgraničiti “pravi” smještaj u domaćinstvu od rentijerstva. Smještaj u domaćinstvu u Hrvatskoj ima dugogodišnju tradiciju i čini više od pola ukupne smještajne ponude te ulaganje u njegovu kvalitetu i održivost predstavlja važan element uspjeha Hrvatske kao turističke destinacije.
Izvor: Večernji list