| |

Bijela Rijeka postala prvi slobodni vodotok u Hrvatskoj: Povijesni korak u očuvanju prirode

Nacionalni park Plitvička jezera završio je višegodišnji projekt uklanjanja umjetnih pregrada na Bijeloj rijeci, čime je ovaj potok postao prvi vodotok slobodnog toka u Republici Hrvatskoj. Ovim pothvatom osigurana je uzdužna povezanost cijelog toka, poboljšano ekološko stanje i omogućena migracija dunavske pastrve (Salmo labrax), ugrožene vrste koja ovisi o slobodnom protoku radi mrijesta.

Zašto su umjetne pregrade problem?

Umjetne pregrade poput brana, cijevi i nasipa narušavaju prirodnu dinamiku rijeka. One ometaju transport sedimenta, mijenjaju hidrološke uvjete i onemogućuju migraciju riba. Na Bijeloj rijeci, koja opskrbljuje vodom jezerski sustav Plitvičkih jezera, ljudi su stoljećima gradili kanale i akumulacije za mlinove i pilane. Iako su ti objekti već desetljećima neaktivni, njihovi ostaci i dalje su remetili ekosustav.

Kako je Bijela rijeka vraćena prirodi?

Radovi su uključivali uklanjanje betonskih cijevi i nasipa te obnovu izvornih korita. Na lokaciji spajanja Bijele i Crne rijeke, gdje su se vodotoci prije spajali kroz umjetne cijevi, sada teku prirodnim tokom. Projekt je zahtijevao hidrotehnički nadzor i strateško planiranje kako bi se zaštitile postojeće Natura 2000 staništa u blizini.

Najzahtjevniji dio bio je uklanjanje 50-metarskog nasipa kod Lokacije 7, gdje je Bijela rijeka nekad tekla kroz cijevi ispod zemljanog nasipa. Nakon radova, voda ponovno teče otvorenim koritom, a prva promatranja već pokazuju povratak dunavske pastrve u obnovljene dijelove toka.

Suradnja i strateški ciljevi

Projekt je proveden u suradnji s WWF Adria i Open Rivers Programme, uz znanstveno praćenje utjecaja na ekologiju. Ovo je prvi takav pothvat u Hrvatskoj, koji se uklapa u Strategiju bioraznolikosti EU – cilj obnove 25.000 km slobodnih riječnih tokova do 2030. godine.

Zaštita vrsta i buduće aktivnosti

Dunavska pastrva, endemska vrsta koja ovisi o čistim i povezanim staništima, sada ima slobodan prolaz do mrijestilišta. Na četiri od osam lokacija pregrade su uklonjene, dok su na ostalim prilagođeni zahvati kako bi se izbjegao štetni utjecaj na okolna staništa. Nacionalni park planira nastaviti praćenje hidroloških i bioloških promjena kako bi osigurao dugoročni uspjeh restauracije.

Galerija: Prije i poslije

Pratite transformaciju Bijele rijeke kroz fotografije koje prikazuju stanje prije uklanjanja pregrada i današnji slobodni tok. Snimke otkrivaju kako su betonske cijevi i nasipi zamijenjeni prirodnim koritom, stvarajući uvjete za oporavak ekosustava.

Ovaj projekt ne samo da je povijesna prekretnica za hrvatsku ekologiju, već i dokaz da su slobodne rijeke ključne za očuvanje bioraznolikosti. Plitvička jezera, kao zaštićeno područje, postavljaju primjer drugim regijama u Hrvatskoj i Europi.

Similar Posts