|

Turistička sezona: Fokus na kvalitetu usluge i održivi razvoj u turizmu

Hrvatska turistička sezona 2024. suočava se s izazovima zbog neusklađenosti ponude i potražnje u sektoru smještaja. Zoran Pejović, glavni izvršni direktor za transformaciju poslovanja u Lošinj Hotels & Villas, ističe da Hrvatska ima najnepovoljniji omjer hotelskih soba i privatnog smještaja među mediteranskim destinacijama.

Poseban izazov predstavljaju vlasnici vila i kuća koji su se zadužili kod banaka, vjerujući da će izgradnja kuće i bazena te postavljanje na platformu poput Airbnba biti dovoljno za privlačenje gostiju.

Globalni turizam i lokalne prilike

Godina 2022. bila je varljiva jer se globalni turizam pokrenuo, a cijene su skočile u nebo. Iako je prošla godina bila znak upozorenja, situacija se ove godine promijenila, kaže Pejović. U posljednjih dvadesetak godina, izgradnja novih objekata i obnavljanje starih za turistički najam donijeli su iseljavanja iz starih gradskih jezgri, ali i razvoj turizma u manje popularnim područjima poput centralne Istre, dalmatinskog zaleđa ili Gorskog kotara.

Kuće za odmor i njihove prednosti

Igor Macan iz turističke agencije Istria Lux ističe da kuće za odmor privlače obiteljske goste, koji putuju tijekom školskih praznika. Ove godine, praznici su bili u svibnju umjesto u lipnju, što je rezultiralo manjim brojem gostiju. Međutim, krajem srpnja se očekuje veći broj gostiju iz Njemačke, glavnog emitivnog tržišta za Hrvatsku.

Macan napominje da se boravak gostiju u kućama za odmor skratio s 10 na 8 dana zbog inflacije i povećanja troškova života u zemljama iz kojih dolaze gosti. Unatoč tome, broj kuća za odmor se povećava iz godine u godinu. Macan također ističe da su smještajni kapaciteti u Hrvatskoj kvalitativno bolji nego u konkurentnim zemljama poput Italije i Španjolske.

Razvoj i kvaliteta smještaja

Irena Peršić Živadinov iz Kvarnerske turističke zajednice navodi da se ove godine nastavlja rast popunjenosti objekata s 5 zvjezdica, unatoč padu u lipnju. Objekti s 4 zvjezdice su na razini prošle godine, dok je popunjenost objekata s 3 zvjezdice u padu, što potvrđuje da gosti traže kvalitetu.

Rast smještajnih kapaciteta

Prema podacima Hrvatske turističke zajednice (HTZ), u posljednjih pet godina broj kuća za odmor povećan je za 5.654, a broj kreveta za 33.000. Hrvatska trenutno ima oko 17.800 kuća za odmor s oko 96.500 kreveta. Najveći rast primjetan je u objektima s 4 zvjezdice, dok su kuće za odmor s 5 zvjezdica također značajno porasle.

Hrvatska turistička sezona 2024. pokazuje znakove prilagodbe i rasta, unatoč izazovima. Povećanje broja smještajnih kapaciteta, posebno kuća za odmor, omogućava raznovrsniju ponudu koja privlači različite segmente turista. Fokus na kvalitetu usluge, kako u smještaju tako i u dodatnim sadržajima, ključno je za održavanje konkurentnosti na globalnom tržištu. Razvoj turističke infrastrukture i prilagodba ponude promjenjivim zahtjevima tržišta osiguravaju da Hrvatska ostane atraktivna destinacija za turiste iz cijelog svijeta.

Izvor: Novi list

Similar Posts