Coral Reef Deep Underwater 
| |

Promjene temperature Jadranskog mora i očuvanje biodiverziteta

Povišene temperature mora u Jadranu, koje su zabilježene tijekom posljednjih godina, dovode do promjena u morskom ekosustavu, ali stručnjaci ističu da Jadransko more i dalje uspijeva zadržati svoju biološku raznolikost.

Rekordne temperature mora

Prema podacima Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), temperatura mora u Dubrovniku je 29. svibnja 2023. godine dosegnula 29,7 stupnjeva Celzijusa, što je najviša zabilježena temperatura do sada. Slični ekstremi bilježe se širom Jadrana, što izaziva zabrinutost među znanstvenicima.

Oceanograf Ivica Vilibić s Instituta Ruđer Bošković objašnjava da su rekordne temperature posljedica dugotrajnog zagrijavanja uzrokovanog klimatskim promjenama. Ovo zagrijavanje ne utječe samo na površinu mora, već se toplina prenosi i u dublje slojeve, što dodatno mijenja uvjete života u moru.

Utjecaj na biljni i životinjski svijet

Porast temperature mora utječe na biljni i životinjski svijet, posebno na vrste koje su manje pokretne i manje prilagođene velikim promjenama temperature. Biološka oceanografinja Mirna Batistić s Instituta za more i priobalje u Dubrovniku ističe da kratkotrajne promjene temperature nemaju značajan utjecaj, ali dugotrajnije promjene mogu promijeniti odnose u staništima.

Jedan od problema je dolazak novih vrsta u Jadran. Tijekom posljednjih trideset godina zabilježen je dolazak 46 novih vrsta riba, uključujući invazivne vrste poput vatrenjače i plavotočkaste trumpetače. Unatoč tome, domaće vrste uspješno ograničavaju rast populacije došljaka zahvaljujući visokom biodiverzitetu Jadranskog mora.

Očuvanje biodiverziteta

Usprkos promjenama, Jadran i dalje uspijeva zadržati svoju biološku raznolikost. To je ključna prednost koja omogućava ekosustavu da se prilagodi novim uvjetima. Stručnjaci naglašavaju važnost kontinuiranog praćenja i istraživanja kako bi se razumjeli dugoročni utjecaji klimatskih promjena na morski ekosustav.

Ivica Vilibić upozorava na smanjenje količine otopljenog kisika u dubljim slojevima mora, što može imati dalekosežne posljedice na cijeli ekosustav. Također, manje hranjivih soli dolazi do površine mora, što može smanjiti bogatstvo živog svijeta.

Promjene u temperaturi mora predstavljaju izazov za Jadran, ali visok biodiverzitet pruža određenu otpornost na ove promjene. Nastavak istraživanja i praćenja, kao i promišljene mjere zaštite okoliša, ključni su za očuvanje ovog vrijednog ekosustava. Znanstvenici pozivaju na veću svijest i odgovornost prema prirodi kako bi se osiguralo da Jadransko more i dalje ostane bogato i raznoliko stanište.

Izvor: Zelena Hrvatska

Similar Posts