Obljetnica spomena na ubijenu hrvatsku mladost i najmlađu žrtvu u Domovinskom ratu
U Grabovcu je u utorak, 26. rujna obilježena 32. obljetnica stradanja 18-godišnje Josipe Špoljarić, 17-godišnje Dubravke Špoljarić te tromjesečnog Ivana Špoljarića, najmlađe žrtve Domovinskog rata.
Slikovito selo Korana, podno Plitvičkih Jezera, smješteno je u prekrasnoj udolini između visokih ličkih brda uz rječicu Koranu.
U ratnim uvjetima, nedostatak vode, struje i opskrbe hranom dodatno je pogoršavao ionako već tešku situaciju u selu. Normalan život bio je onemogućen zbog zatvorenih prometnica te miniranih područja u okolici. Majke s djecom i starija populacija su, nakon pretrpljenih teških napada od strane velikosrpskog agresora, premješteni u sigurnija naselja poput Rakovice i Grabovca. Jedan dio stanovništva bio je smješten na, kako se tada mislilo, sigurnom mjestu u auto-kampu Grabovac.
No, 26. rujna 1991. godine oko 18:30 sati velikosrpski agresor je s brda Višnjevača ispalio nekoliko smrtonosnih projektila od kojih su 3 pala na kamp u kojem su boravili prognanici, starci i žene s djecom. Jedna granata pogodila je paviljon, probila krov, eksplodirala te je od njezinih krhotina stradalo troje djece: – Josipa Špoljarić (18 godina) – Dubravka Špoljarić (17 godina) – Ivan Špoljarić (3 mjeseca i 6 dana).
Napad je bio isplaniran, a cilj je bio pogoditi najbolniju točku kako bi se narušio moral braniteljima. Djeca su sahranjena u zajedničkoj grobnici u mjestu Drežnik Grad. Podsjećamo da je Ivan Špoljarić, rođen 20. lipnja 1991. godine, u trenutku stradanja imao samo 3 mjeseca i 6 dana.
Njima u sjećanje održana je i ove godine prigodna komemoracija.

Program obilježavanja započeo je svetom misom zadušnicom u crkvi Svetog Antuna Padovanskog u Drežnik Gradu koju je predslavio mjesni župnik vlč. Dino Rupčić u zajedništvu sa vlč. Pavom Martićem i mons. Milom Pecićom.
Mons. Pecić se u prigodnoj homiliji prisjetio tužnog događaja kojemu je svjedočio i kao voditelj pogreba. Pozvao je sve prisutne na trajno obilježavanje ovog događaja jer nas „krv ove djece trajno obavezuje na to“ te je sve prisutne potaknuo da prenose istinu o „krvarenju“ slunjskog dekanata.
Program se nastavio posjetom spomen obilježju u Grabovcu i izvedbom himne Republike Hrvatske. Nakon himne sve je utihnulo na minutu, a zatim se nastavilo sa polaganjem vijenca i paljenjem svijeća. Komemoracija je završila molitvom za poginulu djecu.


Na obilježavanju su sudjelovali izaslanici Predsjednika RH, Predsjednika Vlade, Predsjednika Hrvatskog Sabora, predstavnici Ličko-senjske županije, načelnici obližnjih općina, predstavnici udruga branitelja te učenici srednje škole Korenica i osnovne škole Rakovica.
Ispred JU NP Plitvička jezera vijenac je položio ravnatelj parka Tomislav Kovačević zajedno sa suradnicima.





