Klimatske promjene: Prirodne katastrofe izazvale 95 milijardi dolara gubitaka u 2023. godini
Potresi u Turskoj i Siriji, oluje u SAD-u i druge prirodne katastrofe izazvali su 95 milijardi dolara gubitaka u 2023. godini, procijenio je u utorak njemački reosiguravatelj Munich Re. Iznos gubitaka od prirodnih katastrofa pokrivenih osiguranjem manji je za 24 posto nego u 2022., ali je znatno viši od 10-godišnjeg prosjeka koji iznosi 90 milijardi dolara. Znatno je nadmašio i 30-godišnji prosjek koji iznosi 57 milijardi dolara, napominje Munich Re.
Švicarski Swiss Re procijenio je lanjski gubitak pokriven osiguranjem na 100 milijardi dolara.
Najrazorniji su po Munich Reu u 2023. bili potresi u Turskoj i Siriji, koji su odnijeli 58 tisuća ljudskih života i prouzročili štetu od 50 milijardi dolara ukupnih gubitaka. Šteta pokrivena osiguranjem iznosila je 5,5 milijardi dolara.
Prošlu godinu ipak nisu obilježile pojedinačne velike katastrofe već brojne jake oluje u SAD-u i Europi kojih je zbog klimatskih promjena sve više, naglašavaju u njemačkoj kompaniji.
“Pozadinski šum sve je glasniji. Gubici koje smo do sada smatrali sekundarnim i manje važnim ‘sporednim rizicima’ postali su glavni izvor gubitaka”, rekao je za Reuters glavni znanstvenik za klimu Munich Rea Ernst Rauch.
Ukupni gubici od prirodnih katastrofa, uključujući one koji nisu pokriveni osiguranjem, iznosili su lani 250 milijardi dolara, što je blizu razine iz 2022. i prosjeka u prethodnih pet godina, ali iznad 10-godišnjeg i 30-godišnjeg prosjeka.
Značajan iznos gubitaka ponovo je zabilježen u SAD-u, unatoč relativno blagoj sezoni uragana.
Znanstvenici su upozorili da će zbog zagrijavanja Zemljine atmosfere šteta u idućim desetljećima biti još veća. Osiguravatelji su zato počeli podizati cijene polica, a na nekim područjima više ne pokrivaju moguću štetu.
Potreba za održivim razvojem postaje sve važnija
U svjetlu sve izraženijih klimatskih promjena, potreba za održivim razvojem postaje sve važnija. Svjetski troškovi prirodnih katastrofa konstantno rastu, naglašavajući nužnost hitnih koraka u suočavanju s njihovim posljedicama. Klimatske promjene utječu na globalne ekosustave, a njihov utjecaj na gubitke postaje sve izraženiji. Upravljanje resursima, podizanje svijesti i suradnja na globalnoj razini ključni su za stvaranje održive budućnosti.
Osiguravajuće kompanije sve više prepoznaju potrebu za prilagodbom politika kako bi odražavale stvarnost promjenjivog okoliša. No, unatoč tim naporima, važno je naglasiti da su klimatske promjene globalni izazov koji zahtijeva koordinirane napore svih sektora društva. Edukacija, inovacije u tehnologiji i poticanje održivih praksi ključni su koraci prema stvaranju otpornijeg društva.
Budućnost nas poziva na aktivno sudjelovanje u stvaranju održive ravnoteže između čovjeka i prirode. Sustavno djelovanje, zajednički napori i usmjerenost prema održivim rješenjima bit će ključni čimbenici u oblikovanju bolje budućnosti za sve nas.
Izvor: Zelena Hrvatska