Hrvatski turizam u tranziciji prema cjelogodišnjem održivom razvoju
Vlada snažno pridonosi razvoju održivog turizma te od jedinica regionalne i lokalne samouprave očekuje maksimalnu angažiranost i odgovornost u provedbi započete reforme turizma, ističe ministar turizma i sporta Tonči Glavina povodom nedavne javne rasprave o tri pravilnika za razvoj turizma u destinacijama.
Riječ je o nacrtima tri prateća pravilnika Zakona o turizmu koji su bili na javnom savjetovanju tijekom ljeta – pravilnik o metodologiji izračuna prihvatnog kapaciteta, pravilnik o metodologiji izrade plana upravljanja destinacijom te pravilnik o pokazateljima za praćenje razvoja i održivosti turizma.
Iz Ministarstva turizma i sporta (MINTS) stalno ističu važnost ovih pravilnika, jer će nakon njihova usvajanja svaka destinacija moći definirati i profilirati svoj turistički identitet, uz punu odgovornost prema mjestu, stanovnicima i turistima, te u skladu s načelima održivosti, što je glavni smjer svih strateških dokumenata za razvoj turizma do 2030.
Usvajanje i stupanje na snagu pravilnika tijekom rujna
Nakon što je e-savjetovanje zatvoreno krajem kolovoza, MINTS je zaprimio ukupno oko sto komentara na sva tri pravilnika. Ministar Tonči Glavina najavljuje za rujan dodatne sastanke s turističkim zajednicama oko tih pravilnika.
“Već smo održali koordinacijski sastanak s turističkim zajednicama (TZ) kako bismo im detaljno objasnili koncept sva tri pravilnika, a u rujnu planiramo dodatne sastanke na kojima ćemo usuglasiti komentare i nastaviti s provedbom zakonskih odredbi,” ističe Glavina. Dodaje kako je cilj ovih sastanaka stvaranje konkurentnih i održivih destinacija te da su u izradu pravilnika uključeni različiti dionici turističkog sektora.
Očekuje se da će pravilnici biti usvojeni i stupiti na snagu tijekom rujna, što će omogućiti bolju primjenu zakonskih alata na terenu, kaže ministar. Pravilnike prate i smjernice koje će turističkim zajednicama olakšati izradu Planova upravljanja, pa je zato potrebna sinergija svih dionika u sustavu.
“Tranzicija pred kojom se nalazimo veliki je izazov, ali vjerujemo da zajednički možemo uspješno odgovoriti na njega,” dodaje ministar, naglašavajući kako su pravilnici pripremljeni tako da sve turističke zajednice mogu samostalno izvršiti svoje zakonske obveze. Cilj je pronaći “idealni balans između turizma i kvalitete života naših sugrađana”.
Fokus na kvaliteti, a ne masovnosti
Govoreći o ljetnoj sezoni koja se bliži kraju, ministar ističe kako očekuje vrlo uspješnu posezonu, s odličnim najavama.
“Brojke su gotovo idealne, a to je smjer u kojem Vlada želi razvijati hrvatski turizam. Naš fokus nije na daljnjem fizičkom rastu tijekom glavnog dijela turističke godine, već na jačanju kvalitete i regionalnoj uravnoteženosti,” naglašava Glavina.
On ističe da je sada vrijeme za novu eru razvoja turizma, s fokusom na kvalitetu i održivost, a ne na masovni turizam i brojanje dolazaka. Turizam mora postati cjelogodišnji i otporan, a tržišta za sljedeće godine već pokazuju interes za povećanje prometa u predsezoni i posezoni.
Održivi turizam nema alternativu
Prelazak na održivi turizam može izazvati različite reakcije, no ministar Glavina napominje kako svi dionici u turističkom sektoru shvaćaju da je održivost jedini put prema dugoročnom uspjehu.
“Održivi razvoj nema alternativu ako želimo zadržati status uspješne turističke destinacije. Cijena mora pratiti kvalitetu, i to je ključni faktor na tržištima gdje će omjer cijene i kvalitete postati presudan za odabir destinacija,” naglašava Glavina.
Stoga su aktivnosti i planovi za iduće godine već usmjereni na poboljšanje kvalitete ponude i daljnji razvoj održivog turizma.