|

Europski put prema održivom transportu i turizmu

Europska unija usmjerava značajne resurse u razvoj održivih prometnih sustava kako bi smanjila emisije stakleničkih plinova, unaprijedila infrastrukturu i povećala povezanost regija. Ovo je ključan korak i za turizam, kao važan dio gospodarstva. Novoimenovani povjerenik za promet i turizam, Apostolos Tzitzikostas, istaknuo je sinergiju između ova dva sektora, navodeći kako su održivi prijevoz i turizam ključni za konkurentnost Europske unije.

Vizija održivog turizma

Europa je vodeća svjetska turistička destinacija s tri milijuna malih i srednjih poduzeća u turizmu. Povjerenik Tzitzikostas istaknuo je kako je cilj jačanje održivosti turizma kroz suradnju s lokalnim vlastima i povećanje financijskih sredstava. Uz trenutni proračun od 15 milijardi eura, planira se pojednostavljenje procedura za pristup sredstvima, čime će se olakšati rast i razvoj turističkih poduzeća.

Poduzeća koja djeluju u sektorima ugostiteljstva, prijevoza i usluga putovanja trebaju dodatnu podršku kako bi osigurala zaštitu okoliša i dobrobit zajednica u kojima djeluju.

Transformacija europske prometne mreže

Središnji dio vizije Europske komisije odnosi se na modernizaciju željezničke infrastrukture. Planovi uključuju razvoj Međueuropske prometne mreže (TEN-T), koja obuhvaća preko 243.000 kilometara željeznica. Ključni projekti, poput Rail Baltice i tunela Fehmarnbelt, povezat će regije unutar Unije te uključiti buduće članice poput Ukrajine i zapadnog Balkana.

Digitalizacija sustava dodatno će olakšati korištenje željeznice. Do 2025. godine planira se uvođenje jedinstvenog sustava za kupovinu karata, što će omogućiti kombiniranje različitih vrsta prijevoza unutar jedne transakcije.

Primjeri iz Europe

Portugal je uveo mjesečnu “Green Rail Pass” kartu od 20 eura, koja potiče građane na češće korištenje vlakova. Njemačka i Francuska također uvode slične inicijative, dok Austrija s Klimaticketom nudi neograničen godišnji prijevoz.

Hrvatska postaje dio mreže Rail Europe, što omogućuje bolju povezanost s europskim prijestolnicama i regijama. Ovo uključuje noćne vlakove i izravne linije prema destinacijama poput Beča i Pariza.

Budućnost održivog transporta

Uz Zeleni plan Europske unije i mjere za dekarbonizaciju, povjerenik Tzitzikostas najavljuje daljnju potporu projektima koji povezuju regije. Mladi putnici i dalje će imati priliku koristiti besplatne karte za vlak kroz DiscoverEU program, čime se naglašava važnost kulturne razmjene i ekološki prihvatljivog prijevoza.

Europska unija kroz strateška ulaganja u željeznice i turizam nastoji osigurati ekološku ravnotežu i društveno-gospodarski razvoj regija, što čini vlakove nezaobilaznim dijelom održive budućnosti.

Izvor: Zelena Hrvatska

Similar Posts