A dramatic forest fire engulfing trees, creating intense smoke and flames against a natural woodland backdrop.
|

Rekordna 2024.: Prva godina koja je prešla prag zagrijavanja od 1,5 °C

Prošla godina bila je najtoplija ikad zabilježena i prva koja je prešla ključni prag globalnog zatopljenja od 1,5 stupnjeva Celzija iznad predindustrijskih temperatura, upozoravaju znanstvenici.

Potvrda znanstvenih analiza

Agencija EU-a za klimatske promjene Copernicus (C3S) potvrdila je prethodne projekcije da je 2024. bila najtoplija godina na globalnoj razini i prva kalendarska godina u kojoj je prosječna temperatura premašila 1,5 °C iznad predindustrijskih razina.

Prema analizi britanskog Ureda za meteorologiju, Sveučilišta East Anglia i Nacionalnog centra za atmosferske znanosti, 2024. je najtoplija godina dosad te je “vjerojatno” prva koja je premašila prag od 1,5 °C.

Klimatske promjene i El Niño kao uzroci

Znanstvenici su istaknuli da su klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem primarni pokretač rekordnih temperatura. Uz to, vremenski fenomen El Niño u Tihom oceanu, koji povisuje globalne temperature, također je imao značajan utjecaj.

Stručnjaci naglašavaju da samo jedna godina s prosječnom temperaturom iznad 1,5 °C ne znači da je svijet trajno dosegnuo tu razinu globalnog zatopljenja, no upozoravaju da je prag iznimno blizu.

Pariški sporazum i ograničavanje zagrijavanja

Pariški sporazum, potpisan 2015. godine, predviđa ograničavanje globalnog zagrijavanja ispod 1,5 °C iznad predindustrijskih razina kako bi se spriječile najopasnije posljedice klimatskih promjena. Stručnjaci upozoravaju da je “prostor za izbjegavanje dugotrajnog prekoračenja od 1,5 °C sada vrlo tanak”.

Analiza Copernicusa pokazala je da je prosječna globalna temperatura u 2024. bila 1,53 °C iznad prosjeka iz razdoblja 1850.-1900., s marginom pogreške od ±0,08 °C. Također, 2024. je bila 11. uzastopna godina u kojoj su temperature bile najmanje 1 °C iznad predindustrijskih razina.

Povijesni klimatski trendovi

Prema podacima Copernicusa, temperature u 2024. bile su 1,6 °C iznad predindustrijske razine i 0,12 °C iznad 2023. godine, koja je dotad bila najtoplija godina.

Europa je također iskusila najtopliju godinu u povijesti, s temperaturama 1,47 °C iznad prosjeka za razdoblje 1991.-2020.. Analiza pokazuje da su posljednjih 10 godina bile najtoplijih 10 godina u povijesti.

Posljedice i upozorenja

Samantha Burgess iz Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF) naglasila je da je svijet sada “na rubu prijelaska razine od 1,5 °C definiranog u Pariškom sporazumu“.

“Ove visoke globalne temperature, zajedno s rekordnim razinama vodene pare u atmosferi 2024., izazvale su neviđene toplinske valove i obilne kiše, uzrokujući patnju milijunima ljudi”, upozorila je Burgess.

Rekordna vrućina i ekstremni vremenski uvjeti trebali bi biti poziv na buđenje za hitno djelovanje u borbi protiv klimatskih promjena.

Izvor: Zelena Hrvatska

Similar Posts