|

Plitvička jezera surađuju na projektu “Priroda za sve na znakovnom”

Nacionalni park Plitvička jezera jedan je od partnera Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih u provedbi projekta „Priroda za sve na znakovnom“. Uz druge nacionalne parkove u Hrvatskoj te Udrugu poduzetnika u hotelijerstvu Hrvatske, Nacionalni park Plitvička jezera rado je prihvatio sudjelovanje u ovom jednogodišnjem projektu. Glavni cilj projekta je osiguravanje pristupačne komunikacije za gluhe i nagluhe osobe te podizanje svijesti o pristupačnom turizmu.

Kreiranje pristupačnog sadržaja

Glavna aktivnost projekta je kreiranje pristupačnog sadržaja na hrvatski znakovni jezik i međunarodnu znakovnu komunikaciju. Kroz oblikovane video prikaze na znakovnom jeziku i titlove na hrvatskom i engleskom jeziku, nacionalni parkovi će približiti svoje informacije gluhoj i nagluhoj zajednici. Ovi sadržaji bit će dostupni putem QR kodova ili integrirani u postojeće aplikacije, a kodovi će se nalaziti na informativnim pločama i info pultovima.

Edukacija za djelatnike u turizmu

Kako bi djelatnici u turizmu bili osposobljeni za komunikaciju s gluhim i nagluhim posjetiteljima, Hrvatski savez gluhih i nagluhih organizirat će radionice za edukaciju zaposlenika. Tijekom radionica, kroz primjere iz prakse, sudionici će se upoznati s izazovima gluhih i nagluhih osoba u svakodnevnim situacijama. Cilj je razviti svijest o pristupačnosti okoline i potaknuti bolje razumijevanje potreba ove zajednice.

Međunarodni znakovni jezik

Prema podacima Svjetske federacije gluhih, postoji oko 200 znakovnih jezika u svijetu. Zbog toga će projekt uključiti međunarodnu znakovnu komunikaciju – sustav znakova prilagođenih iz različitih nacionalnih znakovnih jezika. Ova inicijativa omogućit će pristup informacijama posjetiteljima iz cijelog svijeta.

Važnost pristupačnosti

Projekt „Priroda za sve na znakovnom“ omogućit će nacionalnim parkovima u Hrvatskoj bolje prilagođavanje potrebama gluhih i nagluhih posjetitelja. Ovo je u skladu s UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom, koja naglašava važnost pristupačnosti i jednakog sudjelovanja u svim aspektima života. Time se osigurava da i gluhi i nagluhi posjetitelji mogu ravnopravno doživjeti prirodne i kulturne vrijednosti zaštićenih područja.

Povijest Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih

Kako je sve počelo?

Početkom 20. stoljeća, prvi učenici zagrebačke škole za gluhe, otvorene 1885. godine, osnovali su temelje organiziranog udruživanja. Školu je otvorio Adalbert Lampe, gluhi učitelj, zajedno s gluhim doseljenicima iz Austro-Ugarske. Među njima su bili ugledni obrtnici poput tiskara Rožankovskog i gravera Halupa.

Prvo društvo gluhih „Dobrotvor“

Godine 1921. osnovano je prvo društvo gluhih „Dobrotvor“. Predsjednik je bio gluhi slikar Ivan Smole, a društvo je organiziralo scenske priredbe, sportske aktivnosti i izložbe radova gluhih obrtnika. U tom razdoblju osnovana je i prva nogometna momčad gluhih.

Poslijeratni razvoj

Prva poslijeratna udruga gluhih osnovana je u Splitu 1945. godine, dok je iste godine u Zagrebu osnovano društvo „Jedinstveni narodni front gluhih Hrvatske“. Rad Saveza intenzivirao se 50-ih i 60-ih godina, kada su otvarane škole i radionice za gluhe diljem Hrvatske. Savez je organizirao i II. Svjetski kongres gluhih 1955. godine u Zagrebu, koji je okupio preko 2000 sudionika.

Odmaralište u Murteru

U zlatnom razdoblju djelovanja Saveza kupljeno je odmaralište za gluhe u Murteru, koje je kroz tri desetljeća osiguravalo odmor za tisuće gluhih osoba i njihovih obitelji. Danas se planiraju novi aranžmani za odmor gluhih turista na Jadranu.

Kulturne i umjetničke aktivnosti

Savez je poticao umjetničke aktivnosti poput pantomime, folklora i slikarskih izložbi, uz suradnju poznatih hrvatskih umjetnika. Također, pokrenut je prvi tiskani list za gluhe „Desovac“, koji je informirao i educirao članstvo.

Projekt „Priroda za sve na znakovnom“ predstavlja iznimno vrijedan korak prema inkluzivnijem turizmu u Hrvatskoj. Nacionalni parkovi, uz podršku Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, omogućit će svim posjetiteljima jedinstveno iskustvo prirodnih ljepota. Povijest i postignuća Saveza gluhih svjedoče o važnosti kontinuirane podrške i razvoja pristupačnih rješenja za sve.

Više informacija

Similar Posts