Nacionalni park Plitvička jezera u novoj sezoni Europa iz zraka koja se prikazuje na National Geographicu
Dr. sc. Maja Vurnek, biologinja u Nacionalnom parku Plitvička jezera, sudjelovala je u snimanju nove sezone serijala “Europa iz zraka” koji se prikazuje na National Geographicu. Epizoda u kojoj se pojavljuje posvećena je upravo ovom predivnom parku, poznatom po svojim jedinstvenim prirodnim fenomenima i bogatoj biološkoj raznolikosti.
Kako je došlo do suradnje s National Geographicom, njima i nije prvi put da su na Plitvicama nešto radili, zar ne?
“Do suradnje s National Geographicom zapravo je došlo spontano i svakako nas je iznenadio upit za suradnjom i sudjelovanjem u tako posebnoj dokumentarnoj emisiji kao što je ‘Europa iz zraka’. Naravno da smo se odazvali, uspostavili kontakt s producenticom Strahilom Royachkom i timom za snimanje i krenuli prije svega u dogovor oko termina snimanja. Cilj je bio ‘uloviti’ onu najljepšu jesensku promjenu boje lišća, a mučilo nas je i vrijeme jer je bilo dosta toplo i nikako da se lišće krene mijenjati. Plitvička jezera su zbilja posebna u svako doba godine, no jesen je stvarno najljepše doba za snimanje.”
Što će publika gledati u “Europi iz zraka” s Plitvica?
“U kadrovima koji su snimani u Nacionalnom parku Plitvička jezera upoznat ćete se s jednom od aktivnosti koju služba zaštite Parka redovno provodi, već dugi niz godina, a to je praćenje stanja kakvoće vode koji je prikazan na jezeru Kozjak, najdubljem i najvećem jezeru od 16 plitvičkih jezera. Praćenje stanja provodi se s ciljem dobivanja podataka o kretanjima vrijednosti osnovnih pokazatelja poput temperature, koncentracije kisika i mnogih drugih koji nam zapravo govore o stanju slatkovodnog ekosustava. Zašto nam je to važno pratiti? Svakako, kao i za mnoge druge sastavnice prirodnih vrijednosti koje pratimo, prikupljamo vrijedne podatke koje dalje analiziramo i o kojima izvještavamo da bi mogli učinkovito i prilagodljivo upravljati zaštićenim područjem. Kolega i ja smo u kadrovima na čamcu i to je dosta često naša aktivnost prikupljanja uzoraka vode koju onda dalje analiziramo u laboratoriju Nacionalnog parka.”
Kako izgleda raditi s jednom takvom produkcijom kao što je National Geographic?
“Suradnja je bila zbilja izvrsna! Komunikacija s producenticom posebno oko dodatnih pojašnjenja i upita bila je poticajna i možda baš i izazov pokušati na što jednostavniji način objasniti procese koje proučavamo i pratimo, kao što je stvaranje sedre i rast sedrenih barijera. Ključno je pokušati neke zanimljive procese objasniti na što razumljiviji, a opet činjenično točan način i nadam se da smo u tome uspjeli. Snimatelji su pak, zbilja bili super, Ivan Vidaković i Ivan Jajčević. Vrlo profesionalan pristup, a korištenje tehnologije snimanja iz zraka nas je zbilja oduševio. Zapravo smo se kolega Nikola i ja posebno trudili da ne pogledamo u dron koji bi se samo odjednom pojavio vrlo blizu, no trebalo je ostati koncentriran na zadatak. U svakom slučaju super iskustvo. Komunicirali smo i tijekom snimanja.”
Je li njihova ekipa došla s nekim konkretnim ciljem ili zbog samih Plitvica općenito?
“Da, svakako je postojao konkretni cilj, a to je bilo pojasniti ovaj poseban jezerski sustav Nacionalnog parka nastao pregrađivanjem i rastom sedrenih barijera koje su uz sve kemijske i biološke procese pa i geološke karakteristike, jedinstvena univerzalna vrijednost koja Plitvička jezera svrstava i na Listu svjetske prirodne baštine UNESCO-a. Uz pojašnjenje tih procesa, svaka snimka Plitvičkih jezera posebno iz zraka oduševljava prizorima slapova, bogatstvom vode, ali i šumskog krajolika koji ipak zauzima najveću površinu Nacionalnog parka.”
Jeste li u posljednje vrijeme pronašli neke nove ili uočili neke poznate vrste na Plitvicama za koje se mislilo da su nestale?
“Na području Nacionalnog parka posljednjih godina provodimo veći broj raznovrsnih znanstvenih istraživanja i praćenja stanja ne samo u različitim staništima već i biljnih i životinjskih vrsta. To je dio posla službe zaštite kao i suradnja sa znanstvenim institucijama te su takva praćenja ključna i važna. Primjerice u podzemlju NP Plitvička jezera u periodu od posljednjih par godina identificirano je nekoliko novih vrsta za znanost, radi se o vrstama podzemnih kukaca koja su opisana novim imenima. Također u ovom periodu zabilježen je i nalaz crnog daždevnjaka kojeg nismo utvrdili od 2004. godine kao i suri orao čiji su zadnji nalazi bili iz 2002. godine. Zbilja posebni nalazi.”
Koristite li tehnologiju kako biste olakšali praćenje i brigu o životinjama i prirodi?
“Zbilja smo zahvalni na korištenju suvremenih tehnologija, kao što su primjerice kamere koje postavljamo kako bismo pratili aktivnost, ponašanje i raspoznavanje jedinki različitih životinjskih vrsta. Kamere su nam dosad prikupile vrlo opsežan i zanimljiv materijal koji dalje analiziramo, a posebno se radujemo podacima koje prikupljamo u sklopu projekta praćenja velikih zvijeri; medvjeda, vuka i risa. Na Plitvicama bilježimo aktivnosti svih triju vrsta i analiziramo njihove stanišne potrebe i korištenje staništa. Posebno nam dronovi također pomažu kod praćenja promjena kao i prikupljanje podataka.”
Kako je bilo raditi s Davidom Attenboroughom, koji je boravio na Plitvicama prije dvije godine?
“Bila je velika čast upoznati se s g. Attenboroughom, koji je sa svojim timom snimao na Plitvicama u listopadu 2021. godine za serijal ‘Zeleni planet’. Kolege i ja smo se fotografirali s njim, a zaista je posebno velika čast za Nacionalni park što je prepoznat kao zanimljiva i relevantna lokacija za snimanje ovog posebnog serijala.”
Je li vam problem veliki broj turista koji žele doći na Plitvice i kako to usklađujete s čuvanjem prirode?
“Usuglašavanje turističkog posjećivanja i očuvanja prirode posebni je izazov i zadatak u kojem služba zaštite ima ključnu ulogu. U upravljanju Nacionalnim parkom Plitvička jezera postoji stalna težnja za balansiranjem posjećivanja s ciljem održivog upravljanja. Prije svega posjetitelji zapravo posjećuju manje od 1% ukupne površine Nacionalnog parka, a to je jezerski sustav. Dakle preostali dio čine šume i mirnije zone koje se posjećuju kroz programe obilaska s vodičima ili manje grupe posjetitelja. Usmjeravanje posjećivanja provodi se kroz online kupnju ulaznica, unaprijed definirane programe obilazaka kao i obnovu staza i mostića kojima se posjetitelji kreću. Uvijek pratimo i analiziramo pritisak na staništa i na tom tragu usklađujemo aktivnosti uz prioritet zaštite područja. Upravo rezultati praćenja stanja pokazuju kako je stanje biološke raznolikosti područja očuvano usprkos velikom interesu i broju posjetitelja.”
Izvor: Večernji list, National Geographic
Za sve dodatne informacije o događanjima i ostalim zanimljivostima na Plitvičkim jezerima, posjetite službenu stranicu Nacionalnog parka Plitvička jezera. Na stranici možete pronaći detalje o programima, radnom vremenu, atrakcijama te svim posebnostima koje čine posjet ovom jedinstvenom prirodnom doživljaju nezaboravnim.