|

Inovativno rješenje za zagađenje oceana: Upoznajte Polimeropolis

Temperature na Zemlji nastavljaju rasti, topeći ledene kape i ubrzano podižući razinu mora. Mnoge zemlje unaprijed razmišljaju o tome kako se pripremiti za budućnost te stvaraju planove o urbanizaciji mora kako bi spriječili da gradovi potonu i nestanu. Jedan od najinovativnijih prijedloga dolazi iz Argentine – Polimeropolis, plutajući grad koji bi mogao riješiti problem zagađenja oceana plastikom.

Veliki tihooceanski otok smeća

Veliki tihooceanski otok smeća je velika nakupina smeća, ponajviše plastičnog otpada, koja pluta središnjim dijelom Tihog oceana. Prostire se na više od 1,6 milijuna četvornih kilometara oceana između Kalifornije i Havaja, obuhvaćajući više od 79.000 tona odbačene plastike. Ovaj otok nagrđuje okoliš, uništava ekosustav i uzrokuje smrti brojnih morskih životinja.

Koncept Polimeropolisa

Arhitekti Juan Manuel Prieto i Clara Focaccia iz argentinske tvrtke Estudio Focaccia Prieto u suradnji s umjetnikom Maxijem Arayom predlažu Polimeropolis – niz divovskih plutajućih otoka koji čiste ocean. Polimeropolis je konceptualni projekt koji se sastoji od niza urbanih prstena mješovite namjene. Ti plutajući otoci okruženi su mrežom povezanom sa sustavom za filtriranje vode koja prikuplja mikroplastiku i pročišćava vodu.

Održivost i samodostatnost

Svaki novi samostalni grad bio bi izgrađen od reciklirane plastike prikupljene na ovom području, drobljene i zbijene u plutajućim tvornicama namijenjenim proizvodnji komponenti od recikliranog građevinskog materijala. Polimeropolis bi koristio plimno kretanje za generiranje čiste električne energije te reverznu osmozu za stvaranje pitke vode. U zatvorenim lagunama proizvodila bi se hrana za stanovnike ovih plutajućih otoka.

Urbanistički model

Predstavljen kao skalabilni model grada, konceptualni projekt sastoji se od niza urbanih prstena različitih namjena, od kojih svaki sadrži skupinu staništa dok okružuje ogromnu oceansku lagunu. Okružujući otoke, tim u Estudio Focaccia Prieto stvara granicu za skupljanje otpada od mreže i vegetacije povezane s fitoremedijacijom, koja ograničava prolaz mikroplastike i pročišćava vodu, stvarajući dezinficirano okruženje u kojem mogu cvjetati i morski i ljudski životi.

Budućnost urbanizacije mora

Divovski plutajući otok koji čisti ocean prvenstveno će biti izgrađen od recikliranih plastičnih ostataka koji se nalaze u vodi. Otpad će se drobiti i zbijati na licu mjesta u plutajućim tvornicama namijenjenim proizvodnji komponenti od potpuno recikliranog građevinskog materijala. Polimeropolis je dizajniran da bude samoodrživ, koristeći plimno kretanje za proizvodnju električne energije, obrnuta osmoza za stvaranje pitke vode i uzgoj flore i faune za proizvodnju hrane, stvarajući kružno gospodarstvo.

Similar Posts