Globalna klimatska strategija suočena s političkim izazovima izbora 2024.
Portal CarbonBrief nedavno je proveo istraživanje među znanstvenicima, političkim stručnjacima i aktivistima diljem svijeta, kako bi identificirao najveće geopolitičke rizike za klimatske akcije u 2024. godini. S obzirom na činjenicu da se ove godine u više od 50 zemalja održavaju izbori, koji će utjecati na polovicu svjetskog stanovništva, rezultati ovog istraživanja otkrivaju zabrinjavajuće trendove.
Politička neizvjesnost zahvatila je mnoga najveća svjetska gospodarstva, što, prema mišljenju stručnjaka, dodatno komplicira globalne napore u borbi protiv klimatskih promjena. Svijet se trenutno nalazi u “kritičnom desetljeću” za klimatske akcije, i sada je ključno prevladati geopolitičke izazove kako bi se smanjile emisije i ograničilo globalno zagrijavanje.
Geopolitika usporava energetsku tranziciju
Profesor Jason Bordoff iz Centra za globalnu energetsku politiku na Sveučilištu Columbia, upozorava da aktualni geopolitički sukobi usporavaju energetsku tranziciju. “Oružani sukobi, od Bliskog istoka do ruske agresije na Ukrajinu, crpe resurse i političku volju potrebnu za rješavanje klimatske krize”, ističe Bordoff. Dodaje kako su odnosi između SAD-a i Kine posebno problematični, jer njihovo tržišno natjecanje često nadvladava klimatske prioritete.
Utjecaj dezinformacija i političkog ekstremizma
Olivia Lazard iz Carnegie Europe zabrinuta je zbog jačanja radikalne desnice u Europi, što bi moglo imati “katastrofalne posljedice” za koherentnost klimatskih politika. Upozorava na rizik od dezinformacija koje šire ruski botovi, ali i na europsku geopolitičku sljepoću koja otežava donošenje strateških odluka. “Europa nije predvidjela promjene paradigmi koje se sada odvijaju”, kaže Lazard, upozoravajući na moguće protekcionističke mjere koje bi mogle usporiti klimatske akcije.
Afrika suočena s povećanjem emisija
Iz afričke perspektive, Faten Aggad iz African Future Policies Hub ističe kako geopolitičke napetosti između Kine, SAD-a i EU ograničavaju financiranje klimatskih promjena. Aggad upozorava na povećanje emisija zbog problema na brodskoj ruti Crvenog mora, kao i zbog povećane proizvodnje oružja. “Obrambeni sektor već sada ima značajan ugljični otisak, a povećana proizvodnja samo će dodatno pogoršati situaciju”, objašnjava Aggad.

Dezinformacije i politička manipulacija
Jennie King iz Instituta za strateški dijalog naglašava da dezinformacije imaju jasan cilj – oslabiti javnu podršku za klimatske akcije. “Klimatska pitanja često se koriste za potkopavanje demokratskih normi”, kaže King, dodajući da dezinformacije mogu odgoditi napredak i održati status quo ugljičnog gospodarstva.
Globalni sukobi i smanjena izdvajanja za klimatske akcije
Stručnjaci također upozoravaju da oružani sukobi mogu smanjiti izdvajanja za klimatske akcije. Globalno zaoštravanje odnosa, poput sukoba između Indije i Kine, te Rusije i Ukrajine, može dodatno destabilizirati svjetsku politiku i otežati provedbu klimatskih mjera.
Izborna godina 2024. mogla bi značajno utjecati na globalne klimatske akcije. Politička nestabilnost, dezinformacije i geopolitički sukobi predstavljaju ozbiljne prepreke za održivu budućnost. Kako bismo prevladali ove izazove, potrebno je zajedničko djelovanje i povećana svijest o važnosti klimatskih akcija na globalnoj razini.
Izvor: Carbon Brief, Zelena Hrvatska